![]() |
| Foto: Colourbox |
– Nå har jeg gått arbeidsledig i fem måneder. Det begynner å bli på tide at det skjer noe, sier han.
I slutten av september kunne den 23 år gamle kokken fra Øygarden utenfor Bergen juble over at Klagenemnda overprøvde avslaget som Fylkeslegen i Rogaland hadde kommet med for andre gang halvannen måned før:
"Det må være et system som sikrer at offshorehelsetjenesten ved behov blir løpende informert av behandlende instans. Vi er i tvil om avtalen du har fått i stand oppfyller dette kravet, fordi vi ikke har fått noen uttalelse fra den helsetjenesten som har ansvaret på den plattformen du skal jobbe på. Vi må derfor opprettholde avslaget og overlate vurderingen til klagenemnda".
– Fylkeslegen etterlyser altså en direkte kontakt med helsetjenesten ombord på den plattformen jeg skal på. Den plattformen er helt ny og var da ikke blitt hentet til Norge ennå. Dermed var heller ikke opprettet en helsetjeneste ombord, forteller Daniel Breivik.
Betingelser
Da Klagenemnda skulle behandle Fylkeslegens avslag, dro han selv til Stavanger for å være med på møtet. Han vet ikke om dette virket inn på avgjørelsen, men den gikk i hvert fall i hans favør.
– Klagenemnda består av fire leger, og de har lagt mer vekt på det medisinske, som var det jeg håpet på. Jeg har god kontroll på diabetesen min, og de mener jeg innfrir de medisinske kravene. Men de har kommet med noen betingelser for dispensasjonen:
– Jeg skal ha fast rigg og fast rotasjon, sånn at jeg får forutsigbarhet. Jeg skal ikke jobbe nattskift, og jeg skal ikke inneha beredskapsoppgaver, som det står i vedtaket. Selv har jeg foreslått at jeg skal til kontroll hos fastlegen min før hver utreise, der jeg blant annet viser fram målingsloggen min, som så blir videresendt til medisinsk ansvarlig om bord.
NAV
Daniel Breivik hadde jobbet for firmaet ESS i tre år, på Statoils landanlegg på Kollsnes, da han i vår ble spurt om han ville jobbe offshore. Etter å ha lest en artikkel i Diabetes om en annen i samme situasjon, forsto han at det ikke holdt med en helseerklæring fra fastlegen, men at Fylkeslegen måtte søkes spesielt.
– Jeg stusser jo litt over at jeg ikke ble informert om dette med en gang, sier han.
Nå venter han på at ESS og riggeieren skal bli enige om en avtale for ham, og i mellomtiden er han registrert som arbeidsledig hos NAV. Han opplever at han faller mellom to stoler.
– Firmaet har ikke villet betale meg når de risikerer at jeg får endelig nei på søknaden. Nå har jeg fått dispensasjon, så
nå venter jeg på at noe skal skje. Jeg har organisert meg i fagforbundet Industri Energi, og de vurderer å jobbe for å få
fart i saken. Jeg så mørkt på dette en stund, men jeg har lært at det nytter å ikke gi seg, sier han.










