Annonser

Kampanjen 2012

Your browser does not support JavaScript...

Abbot- freestyle progress

Your browser does not support JavaScript...

Your browser does not support JavaScript...

Egenannonse
Diabetesrisiko.no
SkriftstørrelseAAA

HbA1c kan bli fremtidens diagnoseredskap

Snart kan det bli enklere å få fastsatt diabetesdiagnose. En norsk ekspertgruppe skal innen utløpet av 2011 gi råd til norske helsemyndigheter om HbA1c bør bli brukt til å gi diagnose.

Av Sidsel Valum

I dag brukes fastende blodsukker eller en undersøkelse med glukosebelastning for å stille diagnosen diabetes.

Fastende blodsukker innebærer at pasienten må pålegge seg restriksjoner i forhold til både matinntak og trening i forkant av undersøkelsen. For å få utført undersøkelse med glukosebelastning, må man til sykehus eller poliklinikk. Begge deler kan oppleves som tungvint i en travel hverdag.

I motsetning til fastende blodsukker og glukosebelastning, kan en HbA1c-prøve måles når som helst på døgnet uten at det påvirker resultatet.

Norsk ekspertgruppe

I mars i år nedsatte Nasjonalt kunnskapssenter for helsetjenesten, på hasteoppdrag fra Helsedirektoratet, en ekspertgruppe som skal vurdere om HbA1c bør brukes til å diagnostisere diabetes.

 – Rapporten kan ventes å være klar i desember, sier seksjonsleder Brynjar Fure i seksjon for spesialisthelsetjeneste i Kunnskapssenteret til bladet Diabetes.

– Vi er også bedt om å vurdere kost/nytte ved bruk av HbA1c til diagnose. Det er en mer kostbar prøve, men den kan likevel vise seg å lønne seg økonomisk, sier Fure.

 

Andre land

Fure viser til at USA allerede har begynt å bruke HbA1c for å diagnostisere diabetes. I Europa har Tyskland fulgt etter, mens mange land har avventet nye råd fra Verdens helseorganisasjon (WHO).

I januar anbefalte en ekspertgruppe i WHO at måling av HbA1c også kan brukes diagnostisk. Ifølge norske og andre lands eksperter er den største utfordringen en gjennomføring av standardisering, knyttet opp mot kalibreringen av apparater som brukes til måling av HbA1c.

Hele artikkelen kan du lese i Diabetes nr. 3, som kommer ut i midten av juni.

Sist endret: 20.05.11, Publisert  20.05.11