Medlemsservice eller generelle henvendelser.
Har du spørsmål om diabetes? Få svar fra erfarne veiledere og helsepersonell, helt gratis.
Hei!
Jeg lurer på følgende om type 1 diabetes: Er den autoimmune reaksjonen i kroppen konstant resten av livet, eller slutter kroppen å angripe seg selv når alle betacellene er ødelagt?
Hei.
Du er omkring 35 år gammel, og har hatt diabetes type 1 i et par år, om jeg forstår det rett. Og så lurer du på om den autoimmune reaksjonen i kroppen er konstant resten av livet.
Det er et vanskelig og spennende spørsmål med flere aspekter.
Vanligvis vil en ha diabetes type 1 resten av livet. Så det korte svaret er at autoimmuniteten ikke forsvinner.
Et mer komplisert og nyansert svar:
Det er ikke så lett å "måle" den autoimmune reaksjonen, men en tenker vel at mengden antistoffer mot beta-celler (anti-GAD, anti-IA2 etc.) er et slags mål på det. De fleste personer med diabetes type 1 har slike målbare antistoffer (men ikke alle), og de forsvinner vanligvis ikke. Men det finnes også personer med målbare antistoffer uten diabetes.
Hva du mener med konstant er jeg usikker på. Den lokale inflammatoriske reaksjonen i de Langerhanske øyene er det ikke veldig mye data om, men antistoffene forsvinner altså vanligvis ikke. Det er også slik at en (som regel liten) egenproduksjon av insulin kan vare i svært mange år som tegn på at det er noen fungerende beta-celler tilstede. Selv med høye målte antistoffer.
Og verden er nyansert: Det finnes en type diabetes som kalles "flatbush" (eller ketosis-prone diabetes), som går over. Og som en vel tror er (delvis) autoimmun. Den ses nesten bare sør for Sahara.
Overlege og professor , Universitetssykehuset i Nord-Norge