Spør oss

Sentralbord

Medlemsservice eller generelle henvendelser. For spørsmål om diabetes, kontakt Diabeteslinjen.

Man-tor 9-15
Man-fre 9-15

Diabeteslinjen

Har du spørsmål om diabetes? Få svar fra erfarne veiledere og helsepersonell, helt gratis.

Man-tor 10-14
Man-tor 10-14
Svartid 1-5 dager

Hvorfor vente til skaden har skjedd?

Denne Verdens diabetesdag sier vi: Gjør det lettere å forebygge diabeteskomplikasjoner – nå!

VD 2026 plakat.jpg

Dette er saken

Diabetes er ikke bare en sykdom det er tøft å leve med i det daglige – det kan også føre til en rekke alvorlige komplikasjoner: hjerte-kar sykdom, alvorlige fotsår, nyresvikt og synstap, og mye mer.

Med riktig behandling kan mange slippe å lide slik – men altfor ofte er disse forebyggende tiltakene nedprioritert.

Dette koster individet og samfunnet stort.

Dette vil vi få slutt på.

Les de sterke historiene til Cecilie, Atle og Kristin. Og se de konkrete tiltak vi vet vil ha effekt, bare styringsmaktene vil innføre dem.

Dette mener vi

Diabetesforbundet ber om disse tiltakene for å sikre god forebygging av diabeteskomplikasjoner. 

Hvert år må over 500 personer med diabetes amputere en tå, en fot eller et bein.

Vi mener at behandling hos fotterapeut med diabeteskompetanse må innlemmes i den offentlige refusjonsordningen, slik at personer med diabetes slipper å betale hele behandlingen av egen lomme.

Dette vil spare den enkelte og samfunnet økonomisk. Helsetjenesten blir mindre belastet, og livskvaliteten bevares.

Diabetesforbundet ser at årskontroller utsettes. Flere av våre medlemmer rapporterer at de ikke er blitt kalt inn til årlig kontroll på flere år.

Vi mener at alle med diabetes – også de som har stabilt langtidsblodsukker – må på årskontroll for å kunne forebygge komplikasjoner.

Frisklivssentral er en kommunal helsetjeneste som tilbyr støtte og veiledning til personer som ønsker å endre levevaner og mestre helseutfordringer.

Bare 231 av 357 kommuner har frisklivssentral.

17 av kommunene som ikke har det, gir innbyggerne mulighet til å bruke sentralene i andre kommuner.

Det betyr at 109 kommuner ikke gir dette tilbudet, og det til tross for at Helsedirektoratet ser på frisklivssentraler som et svært viktig, effektivt og samfunnsøkonomisk lønnsomt virkemiddel i det forebyggende helsearbeidet.

Vi mener at alle i Norge må få tilgang til frisklivssentraler.

Personer med diabetes har ofte sammensatte komplikasjoner som følge av sykdommen, og kan trenger både hjerte- og lungespesialist, nyrespesialist og andre spesialister.

Men legene på de ulike avdelingene snakker ikke sammen. Det skaper unødvendig utrygghet for personen som trenger behandling og deres pårørende, og påvirker oppfølging.

Vi mener helsepersonell må få tid, kompetanse og digitale verktøy slik at de bedre kan samhandle på tvers av profesjoner og avdelinger.

Personer med diabetes sliter oftere med lettere, moderate og alvorlige psykiske lidelser.

Enkelte får hjelp, andre ikke.

Vi mener helsepersonell må få bedre kompetanse til å avdekke og behandle psykiske lidelser hos pasienter med diabetes.

De av oss som har diabetes type 2 og som trenger tilgang til teknologiske utstyr for å behandle sykdommen, må slippe å betale for det selv.

Vi mener at CGM og sensor må på blå resept for alle som trenger det.

Diabetesforbundet_Ikoner_RGB_Hvit_Komplikasjoner.png